Kanada Eğitim Kolej Sertifika Diploma ile ilgili sorular 2020

Kanada kolej bölümleri

Kanada ‘da 10.000 den fazla bölüm bulunmaktadır. İstediğiniz her alanda eğitim alma imkânınız vardır.

Kanada sertifika programları

2 yıllık, çoğunlukla 4 yıllık üniversite mezunu veya mezun olacak adayların kabul edilebildiği 1 yıllık mesleki programlar olarak da kabul edebileceğimiz bir program şeklidir. Öğrenciler 8 ay eğitim alıp programı tamamlayabilirler veya stajlı programları seçerek, üzerine 4 ay ücretli veya ücretsiz staj yapıp, programı 12 ay içericisinde bitirebilirler. Postgradute veya Graduate certificate eğitimi alan öğrenciler eğitim alırken hafta da 20 saat yarı zamanlı yasal çalışma iznine sahip olurlar. Okul bittikten sonra dillerlelerse 1 yıl daha tam zamanlı çalıma izni alabilirler.

Ayrıca öğrenciler dilerse, bu bir yıllık programı, akademik yüksek lisansa çevirme olanakları da vardır. Yani okudukları bir yılı saydırıp, üniversite de 1 yıl daha okuyup, akademik yüksek lisans sahibi de olabilirler. Tabi bunun için sertifika programı yaparken notlarının yüksek olması gerekmektedir.

Kanada co op programları

Co-op programları olarak da bilinen bu akademik eğitim ve ücretli staj programları Kanada'da en az lise mezunlarının katılabileceği, devlet kolejleri ve üniversiteleri tarafından sunulan üniversite eğitimiyle maaşlı stajı birleştiren en yetkin kariyer planlama sistemidir.

Kanada 2 yıllık Bölümler

Kanada da lise bitiren öğrenciler genellikle mesleki programlara yönelmek isterlerse iki yıllık kolejleri tercih etmektedirler. 2 yıllık eğitim alan öğrenciler daha hızlı mezun olup direkt iş hayatına başlamayı tercih edebiliyorlar. Kanada’daki kolejleri kısaca, mesleki ve dil eğitimi veren, diploma ve sertifika programları sunan eğitim kurumları olarak tanımlayabiliriz. Türkiye ‘de iki yıllık okullar çok prestijli görülmese de Kanada da durum farklıdır.

Bu kolejler Bir yıldan üç yıla kadar süren çeşitli meslek, diploma ve sertifika programları eğitimini verirler. Kolejler ve sundukları sertifika ve mesleki diploma programları oldukça yaygındır. Kanada’da iş hayatının pratikte gereksinimlerini karşılamak üzere farklı alanlarda eğitim veren kolejler büyük önem taşımaktadır; bunlar, son yıllarda Türkiye’de de birçok gencin tercihi. Öğrencinin eğitim durumuna göre bu programlar, lise ile üniversite arasında bir seçenek sunarken; yine 2 yıllık bir ön lisans programı bitiren öğrenci, kalan iki yılını da üniversitede tamamlayarak 4 yıllık derece alabiliyor. Bunun yanı sıra üniversite mezunu olup belirli bir alanda uzmanlaşıp farklı iş yapmak isteyen kişiler için de ayrıca uygun diploma ve sertifika programlarını bulmak mümkün.

Kolejler, kendi içlerinde belirli özellikleriyle “Üniversite Kolejleri”, “Kariyer Kolejleri” ve “Community Kolejler” olarak ayrılıyorlar.

Kanada’nın en iyi kolejleri

Kanada’nın eğitim sisteminde şu okul veya bu okul diye ayrım yapmak zordur. Ama Başlıca tercih edilen kolejler; Red River College , Norquest College, Seneca College, Humber College , George Bworn College, SAIT, Langara College, Mohwak College, Conestoga College, Fanshawe College, ST Lawrance College, BCIT, Vancouver Community College ( VCC ), Douglas College ,Centennial College, Southern Alberta Institute of Technologyi, New Brunswick Community College, College of the North Atlantic, Holland College, Collège Gérald-Godin,

Kanada ön lisans programları

Dünyanın en gelişmiş eğitim sistemlerinden birine sahip olan Kanada’da liseyi bitiren öğrenciler için 4 yıllık lisans eğitimine alternatif olarak 2 ya da 3 yıl süreyle mesleki eğitim veren Community Colleges, University Colleges, Cégep programları mevcuttur. Yaygın olarak Quebec eyaletinde uygulanan Cégep ile 2 yıl süren ‘Genel Eğitim’ ya da 3 yıllık ‘Teknik Eğitim’ almak mümkündür.

Üniversite öncesi bir hazırlık programı niteliğinde olan ya da tek başına bir mesleki alanda gerekli eğitimi veren ön lisans programları, öğrenci sayısı az olan sınıflarda, üstün teknik donanıma sahip şartlar sunan kurumlardır. Okul içi teorik eğitimlere ek olarak uygulamalı öğrenim imkânı da sunarlar. Üniversitelere göre çok daha ekonomiktirler ve kabul şartları daha az zorlayıcıdır.

Ön Lisans programları veren kolejler Kanada iş çevresinin talepleri doğrultusunda teknik ara eleman yetiştirirler ve müfredatları iş dünyasının beklenti ve ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Aldıkları diploma, öğrencilere diledikleri takdirde üniversiteye 3. sınıftan transfer olup 2 yıl daha eğitime devam ederek bir üst seviyede lisans diploması alma hakkını tanır.

Kanada dil okulu

Kanada, 1994 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından dünyada yaşanılacak en iyi on ülkeden biri seçilmektedir. Kanada, özellikle yaygın ve çok yüksek kaliteli eğitim olanakları, ortalama yaşam süresinin uzunluğu (evrensel sağlık bakım sistemi nedeniyle), gelir seviyesi, düşük suç ve şiddet oranı, cinsiyet eşitliği gibi nedenlerle her yıl ilk sıralarda yer almaktadır. Bununla birlikte; Vancouver, Toronto ve Montreal şehirleri güvenli ve temiz olmaları ve kültürel aktiviteler ve çekici yaşam tarzları sayesinde dünya sıralamasında yaşanılacak ve çalışılacak en iyi şehirler arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Bu eşsiz durum Kanada Dil Okullarını uluslararası öğrenciler için çekici kılmaktadır.

Kanada dil okulları kanada da dil eğitimi kanada dil kursu

Kanada dil okulları sıkı bir denetim altındadır ve dil eğitim sistemi, dünyadaki en iyi sistemlerden biri olarak kabul edilir. Dil eğitim merkezleri, akademik mükemmellik konusunda dünya çapında haklı bir şöhrete sahiptir.

Kanada dil okulu fiyatları

Kanada Dil okulu fiyatları Haftalık 100 CAD ile 450 CAD arasında değişmektedir. Detaylı bilgi için ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada üniversiteleri , Kanada da üniversite okumak , Kanada üniversite fiyatları

KANADA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Dünyanın pek çok ülkesinde iyi üniversiteler vasat üniversiteler sınıflandırması yapılabilse de Kanada’da bunu yapmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte Kanada’da eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Yani Kanada eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirmiştir. Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır, ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de kabul görür. Kanada üniversitelerinde eğitim dili İngilizce'dir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise önce Kanada Dil Okulları'nda dil eğitimi alıp, sonra Kanada'da lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Kanada’da lise sonrası eğitim iki kola ayrılır. İlk seçenek, üniversiteler ikinci seçenek ise sanat-teknik yüksekokullarıdır. Üniversiteler akademik mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.). Sanat ve teknik yüksekokulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika sunar ve iş imkânı verirler. Bu yüksekokullardan üniversitelere geçişler mümkün olmaktadır. Kayıt kolaylığı açısından ise önce 2 yıllık bir okula koleje kaydolmak sonrasında 3 ve 4. yıllar için dilediğiniz başka bir üniversiteye geçip eğitiminizi tamamlamak direk 4 yıllık bir üniversiteye kayıt olmaktan daha mantıklıdır. Kolejler 4 yıllık bölümlere nazaran oldukça ekonomiktir.

Öğrenciler Kanada’da lisans yüksek lisans doktora eğitimi alabilirler. Ayrıca yarı zamanlı ve tam zamanlı sertifika programları da mevcuttur. Kanada’nın tam zamanlı şekilde eğitim alan öğrenci sayısı bulunduğu yere göre değişiklik göstermekle birlikte 1.000 ile 35.000 arasında değişmektedir. Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızca olduğu için öğrenciler eğitimlerini her iki dilde de alabilirler. Çok kültürlü bir ülke olan Kanada’da lisans eğitiminizi alırken İngilizce bilginiz ileri seviyeye taşınır. Aynı zamanda yaşadığınız alanda Fransızca da konuşulacağı için ikinci bir dil öğrenebilme şansı elde edersiniz.

Kanada’da bazı üniversitelerde sene içerisinde 3 dönem olabilir. Yani isteğe bağlı olarak yaz döneminde de ders alıp 4 yıllık bir bölümü 2,5 senede bitirme ihtimali vardır. Kanada’da herhangi bir sınava girmeksizin istediğiniz bölümde okuyabilme hakkınız vardır. Ayrıca istediğiniz bölüm için lise diplomasının da hangi alanda olduğu da önemli değildir. Bölüm seçme konusunda tam özgürlüğün sunulduğu bir eğitim sistemine sahiptir. Ancak lisede ‘ki not ortalamanız üniversitelere girmekte çok büyük etkenlerden biridir.

Kanada’nın sahip olduğu çok uluslu toplum eğitimde farklı avantajlar sağlarken, zengin ve sürekli büyüyen ekonomisi üniversite mezunlarına çok çeşitli alternatifler sunar. Kanada Birleşmiş Milletler tarafından birçok kez dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi olarak seçilmiştir. Kaliteli yaşamın yanı sıra yaşam maliyeti Amerika veya İngiltere ile karşılaştırıldığında daha azdır. Dolayısıyla üniversitelerin harç miktarı da yine bölgeden bölgeye değişmekle birlikte pek çok seçenekte Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile aynı fiyatta üniversite okumanız mümkündür. Kanada’da öğrencilere öğrenim süreleri boyunca haftada 20 saat yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni verilir. Eğitim sürecinin başlaması ile birlikte çalışma izni de başlar. Ayrıca Kanada’da ister lisans ister yüksek lisans bitirsin her uluslarlarası öğrencinin 3 yıl yasal çalışma izni olur.

Kanada Üniversiteleri YÖK Denkliği

Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurt dışı yükseköğretim kurumlarından ve programlarından alınan önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, ilgili eğitim düzeyindeki kazanımlar bakımından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomaları ile eşdeğerliğinin tespit edilmesi işlemine denklik denir. 20 Şubat 2016 tarihi itibarı ile "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" kapsamında dikkate alınan 3 kuruluş - ilk 500 okul sıralamasında değişikliğe gidilmiş; yeni düzenleme “5 kuruluşun hazırladığı ilk 1000 okul sıralaması” şeklinde düzenlenmişti. Tanınan ilk 1000 okul sıralaması aşağıdaki kuruluşlar tarafından hazırlanmaktadır;

Kanada En İyi Üniversite Sıralamaları

Sıra

Okul

Kuruluş Yılı

Öne Çıkan Bölümler

1

University of Toronto

1872

Fen Bilimleri, Ekonomi

2

University of British Columbia

1908

Hukuk, Fen Bilimleri

3

McGill University

1821

Ekonomi

4

Concordia University

1887

Tıp, Mühendislik, İşletme

5

University of Montreal

1878

İşletme

6

Waterloo University

1957

Fen Bilimleri ,İşletme

7

York University

1959

Fen Bilimleri ,İşletme

Kanada Devlet Üniversiteleri

Kanada, dünyada önde gelen eğitim kurumlarına sahiptir. Bunların büyük bir kısmı da devlet üniversiteleridir. Toronto, McGill, Alberta ve McMaster Üniversiteleri bunlardan bazılarıdır.

Kanada Özel Üniversiteleri

Kanada'da devlet üniversiteleri kadar da özel üniversite bulunmaktadır. Bu okulların kalitesi sayılarının azlığından anlaşılabilir. Yalnızca Ontario'da 22 devlet üniversitesi bulunurken, benzer olarak 24 özel üniversite bulunmaktadır.

Kanada Üniversiteleri Başvuru Süreci

Kanada’da üniversiteler genellikle Eylül ve Mayıs ayı arasında eğitim vermektedirler. Bazı okullar ise sene içerisinde 3 dönem eğitim vermektedirler. Eylül dönemi için son başvuru tarihi Ocak ve Nisan ayları arasında değişir. Ocak dönemi başvurusu içinse son başvuru tarihi bir önceki senenin eylül ayıdır.

Başvuru koşulları her okul için değişiklik gösterir. Hatta her eyalette farklı başvuru koşulları vardır. Örneğin Kanada’nın doğusunda Ontario eyaletinde bulunan çoğu üniversiteler için başvurular direkt olarak üniversiteye değil tüm üniversiteler adına işlemleri yürüten Ontario Başvuru Takip Merkezine (Ontario Universities Application Centre–OUAC) yapılması gerekmektedir. Diğer yandan başvuruları doğrudan kabul eden üniversiteler de bulunmaktadır. Diğer eyaletlerde ise yükseköğretim kurulunun kabul koşullarına göre evrak listesi hazırlanır ve direk kuruma gönderilir.

Genel başvuru evrakları: Kanada’da başvuru koşulları ve evrakları okuldan okula değişiklik gösterse de genel itibari ile istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

Not Dökümü: Bu belgenin İngilizce hazırlanması gerekmektedir. Okulun İngilizce evrak vermemesi durumunda resmi bir kurumdan çevirtilmesi gerekmektedir. Not dökümünde notların yanı sıra öğrencinin ders harici başarı ve örnek davranışları ile ilgili de bilgi istenir.

Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi: Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin üniversite sınavına girmesi gerekmemektedir. Ancak İngilizce bilgisini TOEFL, IELTS gibi uluslarlarası veya CAEL ve CanTest gibi Kanada’da geçerli olan İngilizce sınavları ile belgelemeleri gerekmektedir. Bu testlerde istenilen minimum skorlar programdan programa farklılık göstermektedir.

Fransızca yeterliliği için üniversitelerin öğrenci adaylarından talep ettiği özel bir test bulunmamaktadır. Fransızca eğitim veren her okul bu konuda kendi kriterlerini belirler. Bu okullar hangi testleri istediklerini ve minimum test skorlarını kendileri belirlerler.

Referans ve Niyet Mektupları: Referans mektubunu öğrencinin sosyal çevresinden, iş çevresinden veya eğitimle alakalı olarak akademik çevresinden herhangi bir kimse yazabilir. Mektuplarda referansı veren kişinin öğrenci adayı ile ilişkisinin detayı, öğrencinin başarılarının ve ön planda olan yeteneklerinin, başvuru yapacağı okulun ve bölümün öğrencinin kariyerine olabilecek katkılarının, ve öğrenci adayının bu bölüme başvurma nedeninin belirtilmesi gerekmektedir.

Niyet mektubu da referans mektubuna benzer ancak niyet mektubunun en önemli özelliği öğrenci adayının diğer adaylar arasından seçilmesini sağlayacak şekilde olmasıdır. Bu mektubun içeriğinde öğrencinin neden Kanada’da eğitim almak istediği, başvuracağı üniversitenin öğrenci adayının gelecekle ilgili planlarına nasıl bir katkı sağlamasını beklediği detaylı açıklanır.

Kanada’da bazı okulların belirli kriterlere uyması gereken niyet mektubu formatları vardır. Bu mektuplarda okul öğrenci adayının bazı soruları cevaplamasını ister ve mektup formatını buna göre hazırlar.

Kanada Üniversiteleri Ücretleri ve Yaşam Masrafları

1 Yıllık Üniversite Ücreti

15,000CA$ - 53,000CA$

1 Aylık Konaklama Ücreti

300CA$ - 700CA$

1 Aylık Beslenme Ücreti

250CA$ - 500CA$

1 Aylık Sigorta Ücreti

-

1 Aylık Çeşitli Giderler

75CA$ - 150CA$

1 Aylık Toplam Giderler

525CA$ - ,1500CA$

1 Yıllık Toplam eğitim Ücreti

22,500CA$ - 55,850CA$

Kanada Konaklama

Kampüs İçi Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı yurtlarda yemek sunulmazken bazılarında sabah ve akşam yemekleri sunulmaktadır. Kanada’da üniversite içi yurt & rezidansların aylık ortalama ücreti 700 CA$ - 1500CA$ arasında değişmektedir.

Özel Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün dışında olan bu konaklama seçeneği genellikle okul kampüsüne yürüme ya da kısa bir toplu taşıma mesafesinde konumlanmaktadır. Öğrencilere, tek kişilik, çift kişilik ya da daha fazla öğreni ile paylaşımlı oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı rezidanslarda öğrencilere stüdyo tipi odalar ve içerisinde özel banyo olan en-suite odalar da sunulmaktadır. Kanada’da özel yurt & rezidansların aylık ortalama ücreti 800 CA$ - 1.700 CA$ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir. Özgürlüğünüzün tadını çıkarabilirsiniz. Öğrenci evlerinde bir oda 800 CA$ - 1.600 CA$ arasında kiralanabilmektedir.

Aile Yanı Konaklama: Sıcak bir karşılamadan ev yemeklerine, bir evin tüm keyfine varın. Aile yanında kalmak size her gün rahat bir atmosferde gerçek bir evin sıcaklığını ve konforunu yaşama fırsatı verir. Kalacağınız ülkenin adetlerini ve kültürünü öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Öğrenciler genellikle tek kişilik odalarda kalmaktadırlar. Tercihe göre özel banyolu konaklama seçeneği de seçilebilmektedir. Kanada’da üniversite okurken aile yanında kalmak aylık 400 CA$ - 800 CA$ arası bir ücrete mal olmaktadır.

Kanada lise

Kanada’da liseler Türkiye’deki gibi 4 yıldır. Devlet okulu veya özel okul tercih edilebilir. Kanada da devlet okulu veya özel lise uluslararası öğlencilere ücretlidir. Her bütçeye uygun liseler Kanada da bulunabilir.

Kanada liselerine girmek için herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Eğer İngilizceniz yeterli ise İngilizce eğitimi almadan liseye devam edebilirsiniz. Eğer İngilizceniz yeterli seviyede değil ise önce İngilizce öğrenip sonrasında liseye devam edebilirsiniz.

Kanada’da Liseyi bitirdikten sonra herhangi bir sınava girmeden Üniversite’ye devam edebilirsiniz. Kanada eğitim kurumlarından alınan diplomalar tüm dünyada ve Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınmaktadır. Kanada’nın resmi dili hem İngilizce hem de Fransızcadır. Böylece yabancı öğrenciler İngilizcelerini geliştirirken, ikinci bir dil olarak Fransızca öğrenebilme şansına sahip olurlar. Kanada da liseyi İngilizce veya Fransızca olarak da okuyabilirler.

Kanada da liseye giden öğrenciler aile yanında veya okul Yurtlarında kalabilirler. Kanada’daki aileler güvenlik soruşturmalarından geçmiş tamamen özenle seçilmiş ailelerden oluşmaktadır

Kanada kolej fiyatları

Kanada Kolej fiyatları yıllık 12500 Cad ile yıllık 22000 Cad arasında değişmektedir.

Kanada dil eğitimi ve çalışma

Kanada da dil eğitimi alırken çalışmak mümkün değildir.