Kanada Diploma ( İki Yıllık Üniversite )

Kanada da lise bitiren öğrenciler genellikle mesleki programlara yönelmek isterlerse iki yıllık kolejleri tercih etmektedirler. 2 yıllık eğitim alan öğrenciler daha hızlı mezun olup direkt iş hayatına başlamayı tercih edebiliyorlar. Kanada’daki kolejleri kısaca, mesleki ve dil eğitimi veren, diploma ve sertifika programları sunan eğitim kurumları olarak tanımlayabiliriz. Türkiye ‘de iki yıllık okullar çok prestijli görülmese de Kanada da durum farklıdır.

Bu kolejler Bir yıldan üç yıla kadar süren çeşitli meslek, diploma ve sertifika programları eğitimini verirler. Kolejler ve sundukları sertifika ve mesleki diploma programları oldukça yaygındır. Kanada’da iş hayatının pratikte gereksinimlerini karşılamak üzere farklı alanlarda eğitim veren kolejler büyük önem taşımaktadır; bunlar, son yıllarda Türkiye’de de birçok gencin tercihi. Öğrencinin eğitim durumuna göre bu programlar, lise ile üniversite arasında bir seçenek sunarken; yine 2 yıllık bir ön lisans programı bitiren öğrenci, kalan iki yılını da üniversitede tamamlayarak 4 yıllık derece alabiliyor. Bunun yanı sıra üniversite mezunu olup belirli bir alanda uzmanlaşıp farklı iş yapmak isteyen kişiler için de ayrıca uygun diploma ve sertifika programlarını bulmak mümkün.

Kolejler, kendi içlerinde belirli özellikleriyle “Üniversite Kolejleri”, “Kariyer Kolejleri” ve “Community Kolejler” olarak ayrılıyorlar.

Üniversite Kolejleri

Üniversite kolejleri, uygula- malı eğitim veren üniversiteler bünyesinde yer alır; bu tür kolejlere kabul şartları, üniversite kabul şartlarına göre daha kolaydır ve daha hızlı sonuçlanır. Üniversitelerde bu tür uygulamaya yönelik sertifika ve diploma programlarını bulmak da mümkün. Dil eğitimi de bu kolejlerin sunduğu eğitim programları arasında. Bu programlar daha kısa sürebiliyor. Senede birkaç farklı tarihte eğitime başlamak da mümkün. Sertifika ve diploma programları süresi 8 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir.
Bu kolejlerden sonra üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin, ileride okumak istedikleri bölümle uyumlu sertifika programlarını seçmeleri çok önemli; bu konuda dikkatli davranılmalı.

Kariyer Kolejleri

“Politeknik” okul olarak da bilinen kariyer kolejleri, kısa süren ve uygulamaya ağırlık veren; özel sektör tarafından işletilen ve devlet tarafından denetlenen kurumlardır. Bunlar, daha çok turizm, bilgisayar, grafik tasarım, medya, yayıncılık, işletme ve sekretarya gibi programları içeren kolejlerdir.
Kendi içinde tamamıyla uygulamalı eğitimi esas alan bu programlar, programı tamamlayan öğrenciyi söz konusu işi yapabilir hale getirmeyi hedeflemektedir.
Kabul şartları kimi kurumlarda bazı farklılıklar gösterse de genelde yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Community Kolejler

Community kolejler teknik, kariyer ve “cegep” (lise düzeyi) kolejleridir. Bu kolejleri, belli bir meslekle ilgili müfredatı uygulayan ve var olan ortak bir ihtiyaçtan doğup ara kadro eğitimi veren kolejler olarak da tanımlayabiliriz.

Kanada’daki uygulamalı iş alanlarındaki ihtiyacı karşılamaya yönelik geliştirilmiş bu okullar, 2-3 yıl gibi kısa sürede tamamlanan ve bazı üniversitelere de yatay geçiş hakkı tanıyan, Kanada’da oldukça ilgi gören kolejlerdir.

Sağlık, işletme, turizm, iş idaresi, nans, muhasebe, uygulamalı sanatlar ve bilişim sistemleri gibi birçok alanda programları mevcut. Teoriden ziyade uygulamalı ağırlıklı eğitim vermeleri nedeniyle çok tercih edilen kolejlerdir. Kanada’daki bu kolejler eğitim programlarını, çağın gereksinimlerine; değişen ve ihtiyaç duyulan alanlara göre yenileyerek ve geliştirerek iş dünyasının nitelikli çalışan ihtiyacını karşılayabilme özellikleriyle, işverenler bakımından da oldukça önemsenen bir konumda.
Community kolejler, Kanada’daki uygulamalı iş alanlarındaki ihtiyacı karşılamaya yönelik geliştirilmiş bu okullar, 2-3 yıl gibi kısa sürede tamamlanan ve bazı üniversitelere de yatay geçiş hakkı tanıyan, Kanada’da oldukça ilgi gören kolejlerdir.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz TEL: 0216 250 67 49