Kanada Vizesi Nasıl Alınır

Kanada Vizesi Şartlar

Aslında böylesi bir sorunun tam bir cevabi yoktur. Dosya hazırlama sureci vardır.

Kanada vizesine başvurusundan önce; bir durum değerlendirmesi yapmanızın doğru olacağını düşünüyorum. Kanada Turist veya Öğrenci vizesine başvurmanınız durumunda, sizden beklenen bazı şartları yerine getirmeniz ve bu konuda vize memuruna tatmin edici bilgi ya da belge sunmanız istenmektedir.

Bunlar;

-Mali Durumunuz,

- Çalışma Belgeniz ve maaşınız,

- Esinizin maddi durumu ve çalışma belgesi,

- İyi kaleme alinmiş Niyet Mektubunuz,

- Sizin, gelecek kişinin, ya da esinizin daha önceki yurtdışı seyahatleri

- Bunun yanında tüm belgelerin doğru ve net bir şekilde İngilizce çevirileri ile sunulmasına dikkat ediniz. (Belgelerin İngilizce çevirisi vize memurunun sizi anlaması ve doğru karar vermesi açısından çok önemlidir.)

Mali Durumunuz:

1- Bankadan son 4 aylık hesap dökümü aliniz. Bu belgeyi şube ‘den alınız. Çünkü tüm bankalar mevduat durumunuzu belirten yazıyı imzalı ve İngilizce olarak vermektedir.

2- Eğer Öğrenci Olarak gidecekseniz Bankada göstereceğiniz miktar bir yıllık okul masarifi ve yaşam masrafı olarak yaklaşık 30.000 Cad. civarıdır.

3-. Eğer Turist olarak gidecekseniz en az 10 000 Cad. bakiye olması gerekmektedir.

3- Bankadaki paranın TL, Dolar Euro veya Altın olmasının bir önemi yoktur. İstediğiniz döviz cinsinden paranızı gösterebilirsiniz.

4- Bankaya yatan parayı, amcanız ya da bir akrabanız göstermesi gerçekçi değildir. Özellikle 30’lu 40‘lı yaşları geçmiş bir kişi iseniz, hiç gerçekçi değildir. Fakat bu kişiler eğitiminiz boyunca eğer size sponsor olarak destek olacaklar ise niyet mektubu, belgeler ve neden sponsor oldukları ile ilgili gerçekçi kanıtlar ile sunarsanız vize memurun karar vermesini daha da kolaylaştırışınız.

5- Eğitim amaçlı olarak gidiyorsanız; okulun birinci dönem ücretini ödemeniz önemlidir.

6- Ev, arsa, araba belgeleri varsa ekleyiniz ama bu varlıkların kısa surede nakit paraya dönüşmeyeceğini vize memurda bizler kadar iyi bilmektedir.

7- Seyahat Sağlık Sigortası

8- Daha önce herhangi bir ülkeden vize reddiniz var ise mutlaka belirtiniz vize reddini saklamanın size bir faydası yok.

9- Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu ( uçak bileti satın almayınız sadece rezervasyon yapınız )

10- Turist olarak gidecekseniz detaylı gezi planınızı anlatan Niyet Mektubu

11- Eğer Kanada’dan sizi turist olarak davet eden biri var is Kanada’dan turist davetiyesi

Sizin ve Esininizin Çalışma Belgesi:

1- Çalıştığınız iş yerinden alınmış maaşınızı ve pozisyonsuzu gösterir belge alınız.

2- Is yerinden izinli ayrılacaksanız; is yeri yetkilisi tarafından yazılmış bir yazı aliniz. Bu yazıda maaşınız ve işyerindeki pozisyonunuzun yazılması gerekmektedir.

3- ”Aşağıda isimi yazılı personelimiz Kanada Koleji, Üniversite’yi Master’ı bitirdikten sonra tekrar kuruluşumuzda çalışacaktır” yazısı gerçekçi değildir. Böylesi bir ibareyi yazdırmayınız. Eğer dil okuluna belli bir süre gidip dönecekseniz o zaman bu yazı size faydalı olabilir.

Seyahat geçmişi:

1- Seyahat geçmişi her gecen gün daha önem kazanmaktadır. Amerika, İngiltere, Avrupa vizeleri almak ve seyahat geçmişi oluşturmak önemlidir.

Niyet mektubu:

2- Niyet mektubu kişiye özel olduğundan ve başvuran kişiye göre değiştiğinden bu konuda günü geldiğinde; danışmanınızdan ayrıntılı ve amaca uygun bir yazı yazmasını isteyiniz.

3- Kanada’ya Lise, Sertifika, Kolej, Üniversite, Master veya Doktora amaçlı olarak gitmek istiyorsanız, neden Kanada’yı seçtiğiniz, neden (x) isimli bolumu seçtiğinizi ve sonrasında Kanada da ki amacınızın ne olduğunu ayrıntılı olarak ve ikna edici bir dille Niyet Mektubunda belirtiniz. Geri döneceğinizi açık cümleler ve güçlü yorumlarınızla ifade ediniz. Eğer Kanada da kalıp belli bir süre çalışmak istiyorsanız bunu da belirtiniz. Tüm ifadeleriniz açık net ve doğru olarak ifade etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Var olmayan bir durumu var olarak göstermeyin tüm dosyalar ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Kanada ‘nın baktığı en önemli nokta iyi niyettir. Eğer niyetinizi ciddi olarak net kanıtları belgeleri ile vize memuruna sunarsanız vize almanız kolaylaşacaktır. Niyet mektubunda yazılanlar belgeler ile mutlaka desteklenmelidir. Sadece Çok iyi bir niyet mektubu yazarak ve belgelendirmeden vize alamazsınız.

Örneğin; hesabınızda 10 000 CAD bakiyesi olan bir adayın ben Kanada da 2 yıl Kolej veya Üniversite ‘de (X) eğitimini alıp döneceğim demesi ne kadar inandırıcı olabilir. Veya asgari ücretle çalışan ve herhangi başka geliri olmayan birinin Kanada ‘da eğitim alıp döneceğim demesi veya turist olarak Kanada’ya gidip gezeceğim demesi de inandırıcı değildir. Geliri düşük olanlar sponsor bularak ve bu sponsor ile ilişkilerini aile bağlarını ispatlayarak vize başvurusunda tabi ki bulunabilirler. Sponsor olacak kişininse size sponsor olabilmesi için geçerli bir ilişkinizin olması ve bunu ispatlamanız gerekmektedir. Bu sponsorluk ilişkisinin gerçekçi olması gerekmektedir. Bu örnekler çoğaltılabilir.

4- Kanada’nın kültürel çeşitliği veya Kanada’nın ne kadar iyi insanların olduğu veya Kanada sisteminin ne kadar güzel olduğuna övgüler dizmek, Kanada’nın insan hakları ve özgürlerinden veya ne kadar sosyal devlet olduğundan bahsetmek vize almanıza olumlu etkileri olmayacaktır. Çünkü eğitim konusu kişisel gelişim ve akademik bir konudur.

Bilgi Notu:

Bu konuların her biri, kendi içerisinde, ayrı ayrı önemlidir. Benim bütün Sartlarım tamam ancak, şu kriterlerim yeterli değil demeyiniz. Bütün şartlar üzerinde çalışınız ve elinizden geldiğince tamamlamaya gayret gösteriniz. Unutmayın! Vize memurları vize başvurusu yapan adayların gerçekten eğitim alacağına, bu eğitimi Kanada da alması için geçerli nedenleriniz olduğuna ikna olduğunda, eğitimi belirlenen süre içerisinde bitireceğine, Kanada göçmenlik yasalarını ihlal etmeyeceğinize ve eğitiminizi maddi olarak karşılayacağını düşünür ise vizeyi vermesi muhtemeldir.