Kanada' da Eğitim

Kanada da sırası ile lise öğrencileri veya lise mezunları, iki yıllık üniversite öğrencileri veya iki yıllık üniversite mezunları, lisans öğrencileri veya lisans mezunları, yüksek lisans öğrencileri veya yüksek lisans mezunları Kanada da eğitimlerine devam edebilirler.

Kanada' da Lise Eğitimi

Kanada' da liseye devam etmek isteyen öğrenciler direk sınavsız bir şekilde, Kanada da seçtikleri şehirde ve lise de lise eğitimlerine devam edebilirler. Örneğin Türkiye ‘de 9.sınıfa giden bir öğrenci 9. Sınıfın sonunda 10. Sınıfı Kanada da okuyabilir. Türkiye’de 10. Sınıfta okuyan bir öğrenci Kanada da 11. Sınıfa devam edebilir. Kanada da liseler devlet okulu ve özel liseler olarak iki ye ayrılmaktadır. Kanada vatandaşlarının %90’ı çocuklarını Kanada’daki devlet liselerine göndermektedir. Kanada’daki devlet liseleri Kanada vatandaşlarına ücretsizdir. Ayrıca ister özel lise olsun ister devlet lisesi Kanada eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan aralarında uçurum fark yoktur. Özel okulların verdikleri servis farklığından kaynaklan durumlar dışında eğitim sistemi aynıdır. Özel okulların verdiği servislerden devlet okullarına göre farklılıklarını birkaç örnekle vermek gerekirse şunları sayabiliriz. Tek kişilik yurt odaları, 3-4 kişilik, sınıflar, eğitim koçluğu, okul içerisinde ki aktiviteler, müfredat dışında da ders alabilme olanağı gibi. Şunu da belirtmekte de fayda var ki ister devlet lisesi olsun ister öze lise ikisi de Uluslararası öğrencilere ücretlidir. Yani uluslararası öğrencilere devlet okulları da özel okullarda ücretlidir. Devlet okulu mu yoksa özel okul mu bunun tercihi öğrencilerin ve velilerin düşüncelerine göre değişiklik gösterebilir. Bunu konuda tecrübeli danışmanlarımızdan her zaman ücretsiz bilgi alabilirsiniz 90 216 250 67 49.

Kanada' da liseye devam edebilmek için önemli olan bir başka konuda liselerin kabul şartlarıdır. Kanada da liseye kabul almak anlatıldığı kadar zor değildir. Her okulun kendine göre lise giriş şartları olsa bile Kesinlikle herhangi bir lise giriş sınavı yoktur. Öğrenciden istenen İngilizce dil yeterliliği ve lisedeki ders notlarını sayabiliriz. İngilizcenin yetersiz olması durumunda Kanada da her zaman İngilizce hazırlık okunabilir, öğrenci İngilizce eğitimi alırken aynı zamanda liseden derslerde alabilir. Ders notları düşük ise düşük dersler tekrardan Kanada da alınabilir. Kanada‘nın çok yönlü eğitim sistemi her öğrenci çeşitli fırsatlar sunar. İngilizcenin ve ders notlarının istenilen seviyede olması öğrenci için önemlidir çünkü öğrenci liseyi zamanında bitirir. Kannadadaki liselerin ister özel ister devlet olsun uluslararası öğrencilere ücretli olması düşünülerse, lisenin zamanında bitirilmesi hem zaman açısından önemlide hem de bütçeniz için önemlidir. Kanada liselerinde ki bir başka önemli noktada ders sayısının Türkiye’deki liselere göre ciddi düşük olmasıdır. Örneğin ilk dönem 4 ders ikinci dönem 4 ders olarak söyleyebiliriz. Öğrenciler diler ise seçmeli ders alarak zorunlu dersler dışında da kendi ilgi alanlarına göre dersleri de seçebilirler. Kanada ‘ya 9. Sınıfta veya 10 sınıfta veya 11. Sınıfta giden öğrenciler liseyi zamanında bitirirler. Fakat 12. Sınıfta giden öğrenciler eğer devlet okulunu tercih eder isler 12.sınıfı gidilen eyalete göre 1 dönem veya 1 yıl daha fazla okuyabilirler. Kanada ki bazı özel liseler 12.sınıfta giden öğrencilere yazın veya dönem içerisinde ekstra ders aldırarak öğrencilerin zamanında mezun olmalarına olanak sağlamaktadırlar. Kanada liselerinden mezun olan öğrenciler sınavsız Kanada içinde veya Kanada dışındaki üniversitelere sınavsız girebilirler.
Daha detaylı bilgi almak isterseniz TEL: 0216 250 67 49